Jaskinie
To propozycja dla tych z Państwa, którzy chcieliby spojrzeć na Tatry z nieco innej perspektywy. Jaskinie Doliny Kościeliskiej są również doskonałym pomysłem na deszczowe dni.
Najpopularniejsze jaskinie:
Jaskinia Mroźna – zlokalizowana jest w masywie Organów, na wschodnich zboczach Doliny Kościeliskiej. Jest to jedyna oświetlona jaskinia w Tatrach Polskich. Nazwa związana jest z nalotami mleka wapiennego, do złudzenia przypominającymi szron czy lód. Jej długość to ponad 500 metrów korytarza. Zwiedzanie trwa średnio ok. 30 minut.
Jaskinia Mylna - ma łącznie ponad 1600 metrów korytarzy. Wprawdzie nie jest bogata w formy naciekowe, ale skomplikowany i bardzo urozmaicony układ korytarzy sprawia, że jest najciekawszą jaskinią turystyczną po polskiej stronie Tatr, a jej zwiedzanie zawsze dostarcza wielu wrażeń.
Jaskinia Raptawicka – jest to dość obszerna jaskinia o blisko 150 m. długości. Atutem jaskini jest bardzo ciekawe dojście (łańcuchy, drabinka), a także malownicza lokalizacja otworu wejściowego. Ponadto jaskinia posiada duże, przestronne sale, co samo w sobie jest ciekawym celem wycieczki.
Smocza Jama – niespełna 40-metrowa jaskinia, zwiedzana przy okazji wizyty w Wąwozie Kraków. Dojście do otworu wejściowego ułatwia drabinka i łańcuchy. Przez całą długość jaskini poprowadzone są łańcuchy, co ułatwia przejście trasy bez oświetlenia. Zimą droga dojściowa i jaskinia bywa zalodzona, co utrudnia jej przejście.
Jaskinia Bielska (Słowacja) – odkryta została przez poszukiwaczy skarbów już w XVIII wieku. Obecnie jest jedną z najbardziej znanych jaskiń turystycznych Słowacji. Niewątpliwą jej zaletą jest bardzo bogata szata naciekowa, a także położenie jaskini blisko polskiej granicy.
Jaskinia Dobszyńska Lodowa (Słowacja) – zlokalizowana jest na terenie Parku Narodowego Słowacki Raj. Należy ona do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie. Grubość lodu osiąga miejscami ponad 25 metrów. Jaskinia jest doskonałym uzupełnieniem wizyty w niezwykle malowniczych zakątkach Słowackiego Raju.