Tatrzańska Adrenalina


Tatrzańska adrenalina może być przeprowadzona w formie letniej lub zimowej olimpiady. Dobór konkurencji oraz ich liczba ustalana jest indywidualnie, a uzależniona jest m.in. od czasu trwania, liczby osób, warunków terenowych, pogodowych itp.

Zajęcia zakładają podział uczestników na grupy. Konkurencje tematycznie będą związane z górami i góralskimi tradycjami. Całość imprezy może być prowadzona przez konferansjera gawędziarza zachęcającego uczestników do rywalizacji. Zwycięża drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.


Przykładowe zadania realizowane przez uczestników:

·       Zjazd na linie – zjazd w uprzęży lub w trójkącie ewakuacyjnym po linie. Zjazd odbywa się z 20-metrowej skały. Uczestnicy asekurowani są przez instruktora, ratownika TOPR.

·       Wspinanie  – wspinaczka skałkowa z dolną asekuracją poprzedzona krótkim instruktażem. Każdy z uczestników asekurowany jest przez instruktora, ratownika TOPR.

·       Wieża Babel – wspinanie po konstrukcji zbudowanej z plastikowych skrzynek. Zwycięża drużyna, która zbuduje najwyższą wieżę. W konkurencji liczy się sprawność i współpraca członków grupy.

·       Strzelanie – konkurencja polegająca na punktowanym strzelaniu do celu przy użyciu broni pneumatycznej (wiatrówek).

·       Pierwsza pomoc – krótkie szkolenie dotyczące turystycznych zagrożeń w terenie górskim oraz punktowane udzielanie pierwszej pomocy przez uczestników zajęć.

·       Narty Małysza – przeniesienie zimowej aktywności do waruków letnich. Wyścig na kilkuosobowych nartach skokowych. Kluczową sprawą w konkurencji jest koordynacja i współpraca w grupie.

·       Slackline – konkurencja wynaleziona w latach ’80 przez amerykańskich wspinaczy. Polega na chodzeniu po taśmie napiętej między drzewami lub innymi obiektami. Wymaga sprawności i koordynacji.
 
·       Pajęczyna – jest to kolejna konkurencja wymagająca zaangażowania i współpracy w grupie. Polega na transporcie uczestników przez oczka sznurowej pajęczyny. Zwycięża drużyna, która przetransportuje przez sieć największą liczbę uczestników.

·       Detektory lawinowe – jest to poszukiwanie fantów przy użyciu detektorów lawinowych używanych przez górskie służby ratownicze. Kluczową rolę odgrywa szybkość i precyzja poszukiwań.

·       Góralska ciesielka – konkurencja polega na piłowaniu drewnianych bali ręczną piłą w dwuosobowych zespołach oraz wbijanie gwoździ. Punktowany jest nie tylko czas piłowania, ale także precyzja wbijania gwoździ ciężkim młotkiem.

·       Taniec zbójnicki – nauka tańca zbójnickiego, który wymaga nie tylko poczucia rytmu, ale także zbójnickiej siły.